Hindistan’da Risale-i Nur Konferansları 2017

Risale-i Nur Hindistan Üniversite’lerinde İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Hindistan’ın çeşitli üniversitelerinin katılımı ile Calicut, Mumbai, Guwahati, Lucknow ve Yeni Delhi’de bir dizi konferanslar düzenlendi.

Risale-i Nur Hindistan Üniversite’lerinde

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Hindistan’ın çeşitli üniversitelerinin katılımı ile Calicut, Mumbai, Guwahati, Lucknow ve Yeni Delhi’de bir dizi konferanslar düzenlendi.
12 Şubat 2017, Mumbai Üniversitesi, “Risale-i Nur’u Anlamak” Konulu Söyleşi

Mumbai Üniversitesi öğrencileri tarafından organize edilen toplantıda Risale-i Nur üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi. Türkiye’den katılan akademisyenlerin ve çok sayıda Hindisanlı öğrencinin katıldığı söyleşide öğrencilerin soruları ve ilgi ile dinlemeleri toplantının dikkat çekici yanıydı.

Bediüzzaman’ın Düşünceleri Günümüz için Her Zamandakinden Daha Önemli

13-14 Şubat 2017: “Calicut Üniversitesi, Uluslararası Hindistan Risale-i Nur Çalışmaları Genç Akademisyenler Konferansı”

Hindistan’ın Kerala Eyaleti’nde bulunan Calicut Üniversitesi’nin organize ettiği Hindistan Genç Akademisyenler Toplantısı’nın açılışına, Kerala Eyaleti Eğitim Eski Bakanı, çeşitli üniversitelerin rektörleri, milletvekilleri, bölüm başkanları, medya mesupları, birçok akademisyen ve öğrenci katıldı. Milli Eğitim Eski Bakanı, P.K. Abdul Rab konuşmasında bugün bütün toplumların karşılaştığı birçok probleme Risale-I Nur’da ve Said Nursi’nin metodunda çözümler bulunduğunu ifade etti. Said Nursi’nin ömrü boyunca cehalet ile mücadele ettiğini dile getiren P.K. Abdul Rab, “Bir Milli Eğitim Eski Bakanı olarak Said Nursi’nin Medresetüzzehra Projesinin önemini bugün tekrar anlıyorum. İnşaallah bu konferans bu henüz tamamlanmamış projenin inşaasına katkıda bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Konferansa Hindistan’dan ve çevre ülkelerden özellikle Risale-i Nurlar ve Türkiye üzerine yüksek lisans / doktora yapan öğrenciler bir araya gelip uzman akademisyen hocalarla buluştular ve yazmış oldukları makaleler ile birlikte tezlerinin içeriklerini sundular. Türkiye’den katılan Prof. Alparslan Açıkgenç ve Doç. Dr. Ahmet Yıldız birer saatlik bir sunum yaptılar. Aynı zamanda yaklaşık 30 öğrencinin sunum yaptığı akademik oturumlarda öğrencilerin çalışmalarına yol göstererek tebliğlerini kritik ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here